ارسال شده در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

سایبان پارچه ای در معماری گذرهای سرباز

 

canopy in apartment

مقایسه دمای واحد آپارتمان با سایبان با سایر واحدها

فضاهای وسیع روباز نظیر معابر عریض (کم عمق)، میدانچه ها و تقاطع ها، به دلیل بزرگ بودن محدوده آسمان قابل رؤیت در آن ها ، قابلیت دریافت حجم وسیعی از انرژی گرمایی در طی روز را دارند ، و به همان نسبت در شب نیز بازتابش گسترده ای به آسمان سرد شب دارند این پدیده برای روز زمستان و شب تابستان مناسب است، اما برای روز تابستان و شب زمستان مناسب نیست. در فضاهای بزرگ آفتابی به دلیل دریافت تابش خورشیدی در طول روز تابستان، دمای محیط بیش از دمای محلی خواهد بود. این در حالی است که شب ها دما به کمتر از دمای محلی کاهش خواهد یافت. در روزهای زمستان، سطوح بزرگ آفتابگیر مي توانند شرایط گرمایی را از وضعیت استرس سرمایی کم (منطقة آبی) به شرایط بدون استرس سرمایی (منطقة سبز کم رنگ) ارتقا دهند. استفاده از سایبانهای پارچه ای در این فضاها اگرچه موجب کاهش دریافت انرژی تابشی خورشید نسبت به فضای بدون سایبان مي شود، اما دمای محیطی فضای زیر سایبان به بیش از دمای محلی مي رسد. تحقیقات نشان مي دهد که شرایط گرمایی زیر سایبان نسبت به شرایط اقلیم محلی، یک رتبه ارتقا یافته و بهتر شده است . در شب های زمستان، فضاهای زیر سایبان دارای دمای محیطی بیشتری نسبت به قسمتهای بدون سایبان است . به عبارت دیگر، باید گفت وجود سایبان، به تعدیل شرایط گرمایی روز و شب کمک می کند، در حالی که قسمت های بدون سایبان، قابلیت تنظیم شرایط دمایی را ندارند و شب ها دمایشان کمتر از دمای محلی مي شود. تصاویر گرفته شده با دوربین های حرارت سنج نشان می دهد که دمای زیر سایبان پارچه ای، در روز بیشتر و در شب نیز بیشتر از دمای محیط بدون سایبان است.

 

در مطالعات انجام شده در گذرها نکات ظریفی دربارة سازگاری معماری این فضاها در فصول تابستان و زمستان با نیازهای گرمایی انسان بیان شده است. برداشتهای میدانی نشان داده که اقلیم محلی در بافت تاریخی شهر، گرم تر و خشک تر از اقلیم شهری است. با وجود این، معماری خاص گذرهای سرپوشیده (بازار یا ساباط های بزرگ) که با استفاده از مصالح خازن و امکان تهویة طبیعی ساخته شده اند، بهترین تطابق را با نیازهای گرمایی انسان دارند و امکان زندگی و اقامت طولانی مدت را علی رغم شرایط حاد اقلیمی فراهم کرده است. وجود مغازه ها، حضور جمعیت، تبدیل شدن به فضای بازی بچه ها و پاتوق بزرگسالان از جمله شواهد مناسب بودن این فضاها در بیشتر ایام سال است. نکتة جالب توجه در مورد بازار، خاموش بودن اکثر پنکه های سقفی در اوج گرمای ظهر و عصر تابستان است. دمای داخل بازار در شب های زمستان نیز بیش از دمای خیابان، و محفوظ از سوز سرد است که این خود عامل مهمی در فعال بودن این فضا در طی شبهای زمستانی است. گذرهای روباز با توجه به جهت و تناسبات، شرایط متفاوتی از نظر هم سازی با نیازهای گرمایی انسان دارند. گذرهای وسیع روباز (میدانچه ها یا پیاده روهای خیابان های اصلی) به دلیل دریافت حجم زیادی از گرمای خورشید در طی روز و از دست دادن آن در طی شب، نوسانات دمایی زیادی دارند و روزهای تابستان و شب های زمستان شرایط گرمایی نامساعدی را به وجود مي آورند. وجود سایبان های موقت یا درختان سایه انداز در چنین شرایطی، کمک بزرگی برای تعدیل نوسانات دمایی و بهبود شرایط گرمایی این فضاهاست.

 

 

 

(هنوز امتیازی ثبت نشده است)
دسته :

اخبار و مقالات

برچسب ها

آخرين جستجوها

از مطالب مشابه این مطلب دیدن کنید.

ارسال دیدگاه
Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

- لطفا دیدگاه خود را به زبان فارسی بنویسید، دیدگاه هایی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند تایید نمی شوند.
- دیدگاه هایی که حاوی کلمات توهین آمیز باشند تایید نخواهند شد.
- در صورتی که هرگونه پرسش یا ابهام در مورد مطلب در ذهن شما شکل گرفته آن را بیان کنید تا به آن پاسخ داده شود.
- ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد.
 1. امیر گفت:

  ایا می توان از این نوع سازه برای پوشش سقف سالن های ورزشی در مناطق سردسیر استفاده کرد؟

  • sainats95 گفت:

   سلام ، یکی از کاربرد های سازه پارچه ای برای سقف سالن های ورزشی هست ، اگر طراحی مهندسی انجام بشه به راحتی می توان در مناطق سردسیر با بارش برف فراوان استفاده کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 2. حسین گفت:

  سلام
  ایا الان قیمت تموم شده رو در اختیار ندارید ؟؟

  • sainats95 گفت:

   سلام
   قیمت تمام شده بر اساس فرم ، ابعاد و برند پارچه انتخابی شما تعیین می شود. جهت مشاوره و راهنمایی در زمینه سازه های پارچه ای با شماره های اعلامی در سایت تماس بگیرید

یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، نرسیده به خیابان ولیعصر (عج) ، ساختمان دریای نور ، پلاک 3 ، طبقه چهارم ، واحد 11
021-88558165
حمایت از ما